Alabalık çiftliği kurmak için devlet desteği

Devlet her sektörde olduğu gibi, alabalık çiftliği kurmak ile uğraşmak isteyenler için çeşitli imkanlar sağlamaktadır. Birçok girişimci kosgeb hibe kredi kullanarak bu işe girmek istese de, kosgeb canlı hayvan alımı vb. İşler için kredi vermemektedir. Bu nedenle Alabalık çiftliği kurmak devlet desteği almak isteyenlerin Ziraat bankası şubelerine başvurmaları veya diğer destekleri araştırmaları tavsiyemizdir. Resmi gazetede yayımlanan Su ürünleri yetiştiriciliği destekleme tebliği makalemizin 2. sayfasında yer almaktadır.

Alabalık çiftliği kurmak istiyorum

Ülkemiz dört bir tarafı denizlerle çevrili bir yarımada olmasına rağmen iç bölgelerimizde taze balık bulabilmek son derece zordur. Deniz kıyısı şehirlerden şoklanarak aynı gün iç Anadolu’daki ve doğal dolu ki bölgelere olup gönderim yapılsa da hiçbir zaman tazeliğini tam olarak koruyamamaktadır. Tam bu devrede besin değeri olarak son derece zengin ve lezzet olarak da deniz balıkları kadar lezzetli bir balık çeşidi olan alabalık insanların ihtiyaçlarını karşılamaya yeterli oluyor.

Alabalık çiftliği kurmak kârlı mı?

Alabalık çiftliği kurmak yapmak son derece karlı bir iştir. Tesisini kurabilmek için yaklaşık 200.000 TL civarında bir sermaye hazırlayarak alabalık çiftliği kurmak ne başlaya bilirsiniz. Özellikle balık merakı olan fakat günlük taze balık bulmak da son derece büyük zorluklar yaşayan bölgelerde bu tarz tesisler oldukça verimli olmaktadır. İnsanların haftada en az iki kez balık tüketmesi gerektiği sağlıkçılar tarafından söyleniyor. Tam bu aşamada alabalık tesisi kurabilmek ve burada alabalık çiftliği kurmak yapmak hem sağlık yönünden insanlara fayda sağlayacak bir iş modelini oluştururken, aynı zamanda son derece karlı bir işe de yatırım yapmak anlamına geliyor. Bir kez kurulduktan sonra tesisi sürekli olarak işletilmesi için son derece düşük masraflara ihtiyaç bulunmaktadır.Alabalık çiftliği kurmak maliyeti ve pazar alanı

Alabalık çiftliği kurmak yapmak için ortalama 100 bin lira civarında bir sermayeye ihtiyaç duyulmaktadır. Ülkemizin birçok bölgesinde alabalık çiftliği kurmak yapan dükkânlar beraberinde restoran hizmeti de sunmaktadır. Hatta öyle ki bazı iç Anadolu bölgesindeki alabalık tesislerinin aynı zamanda otel & restoran hizmeti sunduğunu da biliyoruz. Alabalık tesisini adeta bir tatil yapılacak bir köy edasıyla hazırlayan işletmeler uzun dönemde çok başarılı oluyorlar. Özellikle Ankara ve çevre illerde bu tarz tesisleri bulmak son derece kolay olmaktadır. Balığın ülkemizde son derece meşhur bir besin olduğunu ve besini tüketebilmek içinde insanların yoğun ilgi gösterdiğini biliyoruz. Eğer ki uzun dönemde kalıcı ve oldukça yüksek kar getirecek bir sektöre yatırım yapmayı düşünüyorsanız alabalık çiftliği kurmaksizler için uygun yatırım olabilir. Sektörde daha önce bilgi birikim açısından tercih olmayı gerektirmeyen, sadece yeterli sermaye miktarı ve doğru tesis seçimi yapmayı gerektiren bir iş oluşu yatırım üzere daha da sevindiriyor. Örnek olarak bir tarım arazisi işlemek gerektiğinde bu alanda bilinmesi gereken çok fazla detay bulunmaktadır. Bununla beraber alabalık çiftliği kurmak yapma işte işinde bilgi birikim çok fazla gerekmediği gibi uzun dönemde daha kalıcı ve daha yüksek çağırmalarına sahip bir işe sahip olabiliyorsunuz.