Türkiye’nin en önemli elektronik ve beyaz eşya alanında lider olmayı başarabilmiş ana markalar arasında uzun süredir ismini sildirmeyen Arçelik konsepti üzerinde bayilik almak ve bu bayilik sayesinde Türkiye’nin her yerinde insanlara hizmet verebilmek hem karlı, hem uzun vadeli gelir elde etme modeli ile eşittir. Bayilik alabilmek için her markada olduğu gibi bu marka üzerinde de yapılması gereken başlıca işlemler mevcuttur. İlgili konsepte sahip olabilmek, marka değerine sahip olabilmek ve halk içerisinde dürüst Arçelik ürünlerini satabilmek için muhakkak uygun bir semt ve mevkide yerinizin olması gerekmektedir. Arçelik bayilik verirken doğal olarak hangi alana kuracağınızı, hangi bölgeye kuracağınızı ve hangi semt üzerinden satış yapacağınızı incelemektedir.

Arçelik ürünlerinin daha çok satılabilmesi ve daha çok kişinin görüntülenebilmesi açısından uygun bir konum belirlenecek olması kesinlikle en önemli meselelerden birisidir. Tabi ki ürünlerin bulundurulacağı dükkanın belli bir m2 üzerinde olması şartı da aranmaktadır. İnsanların aradıklarını tek noktada cevap verebilmek aynı zamanda Arçelik modeline ait olan tüm ürünleri tek bir alana toplayabilmek için Arçeliğin belirtmiş olduğu metre kare bazında olacak bir dükkana sahip olmanız veya kiralamanız gerekmektedir. Belirlenen konsepte uyum sağlayan kişiler doğrudan mağaza kurabilecek potansiyele sahip olabilirler.

Türkiye’nin 81 ilinde yaygınlaşmış olan Arçelik modelleri üzerinde ürün satan binlerce mağazanın yer aldığını hesaplayacak olursanız ilgili ürünleri tek bir arada toplayacağınız mekanın farklı bir konumda olması ve o konuma yakın Arçelik bayisinin olmaması size daha iyi gelir elde ettirme imkanı verecektir. İnsanlar doğal olarak görmüş oldukları herhangi bir Arçelik bayisine kafasında soru işareti ettirmeden ve bayi seçimi yapmadan tüm alışverişlerini sağlayabilmektedir. Bu sebeple bulunduğunuz bölgede veya açacağınız bölgede kesinlikle Arçelik bayisinin olmamasına önem vermelisiniz. Bayilik standartlarına önem verecek kişilerin kuracakları dükkan üzerinde uyumlu bir dekorasyon yaptırmaları gerekmektedir. Arçelik standartlarına uyum sağlayacak bir mekanın nasıl olması gerektiğini soracak olursanız bu konuda zaten tüm bilgiyi Arçelik’ten almış olacaksınız.

Yasalaşmış yeni kanunlara göre kesinlikle sertifikası olan beyaz eşyadan anlayan, montajdan anlayan ve buna benzer gerektirecek elemanlarda sertifika durumunun kesinlikle olması gerekmektedir. Sertifika olmadan herhangi bir eleman çalıştırmanın bu sektörde kolay olmadığı ve mümkün olmadığı belirtiliyor. İyi bir hizmet kalitesi vermek ve tercih edilen bir şube olabilmek kesinlikle kolay olmamakla beraber çok muazzam bir iş tekniği isteyen sektörlerden birisidir. Yüksek kar marjı getiren ve bayi sahibi kesinlikle yarı yolda bırakmayacak her ne kadar yakın bir sektör olsa da bu işe girecek kişilerin kesinlikle tüm detayları başından sonuna kadar incelemeleri gerekmektedir.

Finansman konusunda sorun yaşayan kişiler için her zaman çin işkencesi olabilir. Büyük bir sektöre girecek kişinin doğal olarak herhangi bir şekilde finansman sorunu ile iç, içe olmayacak olması gerekir ki ticaret içerisinde herkese daha geniş ve daha kapsamlı hizmet verebilmenin sürdürebilirliğini yaşayabilsin. Daha çok eleman çalıştırmak, daha çok montajcı tutmak, teknik servis için daha çok araba satın almak dile kolaydır. Sayılan her bir işlem doğal olarak ana ihtiyaçlar arasında yer aldığı için Arçelik bayiliği kuracak kişilerin yapacakları ilk hesaplamalar arasında yer alan tablo kesinlikle bu olmalı. Bayi fiyatı sürekli değişken olduğu gibi, tüm bu bilgileri doğrudan Arçelik konsepti üzerinden alacak olmanız daha karlı ve daha mantıklı olacaktır. Bu sebeple fiyat farkının İllere ve semtlere göre değişkenlik gösterdiğini de ilaveten unutmamak gerekiyor. Arçelik her zaman satıcısının kazanmasını isteyecek bir program içerisinde yer almaya devam etmektedir.