Faaliyetlerine 1995 yılında 21 mağazayla başlayan BİM Birleşik Mağazalar A.Ş. ana ilkesi, temel gıda ve tüketim malzemelerinin mümkün olan en uygun fiyat ve en yüksek kaliteyle tüketiciye ulaştırılmasıdır.BİM, mağaza sayısı ve cirosunu istikrarlı bir biçimde artırma politikasını 2015 yılında da sürdürmüştür; Yıl içinde iki yeni bölge merkezinin yanısıra 470 yeni mağaza açarak mağaza sayısında yaklaşık %10,5 oranında büyüme kaydeden BİM, 2015 yıl sonu itibariyle Türkiye’de 4.972 mağaza sayısına ulaşmıştır. BİM firmasının net kâr marjı yıllara göre; 2012 yılı %3,3, 2013 yılı %3,5, 2014 yılı %2,7 olarak gerçekleşmiştir. 2012 kârı 331,8 milyon tl, 2013 413 milyon, 2014 395,3 milyon olarak geçekleşmiştirBİM, gelişimini, kalite anlayışından ve müşteri memnuniyeti önceliğinden vazgeçmeksizin, etkin maliyet yönetimi politikasıyla sürdürmektedir.

 

BİM, başta müşterileri ve tedarikçileri olmak üzere tüm paydaşlarıyla kurduğu güvene dayalı ilişkiler ve çalışanlarının kusursuz hizmet anlayışıyla faaliyetlerine devam etmekte, operasyonel maliyetleri en düşük seviyede tutarak kazanımlarını müşterilerine fiyat indirimi olarak yansıtma ilkesiyle hareket etmektedir.

Merkezi olmayan bir organizasyon yapısıyla bölge teşkilatları ve mağazalar arasında dinamik bir lojistik ve bilgi ağı kurarak karar alma-uygulama süreçlerini hızlandırır,ürün fiyatlarını yükseltecek her türlü gereksiz harcamadan kaçınmak; yönetim, mağaza dekorasyonu, personel, dağıtım, pazarlama ve reklam maliyetlerini en düşük seviyede tutar,ürün portföyünü yaklaşık 600 adetle sınırlayarak kalite standartlarının denetimini en etkin biçimde gerçekleştirmek ve ürünlerin mümkün olan en uygun fiyatla müşteriye ulaşmasını sağlar.

 

BİM, yüksek alım gücü sayesinde satışını yaptığı ürünlerin çoğunun Türkiye’deki en büyük alıcısıdır. Böylece tedarikçilerinin düşük maliyetle ve kaliteli üretim yapmalarını teşvik etmekte ve kaliteli ürünleri uygun fiyatlara tedarik edebilmektedir.
BİM, ürün seçimi ve fiyatlandırma konusunda detaylı ve hassas bir çalışma yöntemi benimsemiştir. Mağazalarda tüketiciye sunulan ürünler bir hane halkının günlük temel ihtiyacının %80’ini karşılayacak biçimde seçilir.

 

Yeni bayilikleri ile çalışma ağını giderek büyültmeye ve çoğaltmaya devam etmektedir. Özellikle kendi yarattığı, her gelir grubunun kesesine hitap edebilen markaları ile çok tercih edilen ve büyük bir başarıya imza atan, indirim günlerinde kapısında kuyrukların oluştuğu, müşteri memnuniyetinin üst seviyelere kadar çıkarıldığı, güler yüzlü deneyimli çalışanlarıyla her mahallede mutlaka bulunan bir işletme haline gelmiştir. Müşterilerine rahatça alışveriş imkanı sunan mağazalar her gün temizlenip siliniyor. Her gün gıda kontrolleri yaparak güne başlayan personeller asla müşterilerine tarih problemi yaşatmıyor. Alkol ve tekel ürünleri bulundurmamaları da bir çok müşteriyi memnun ediyor ve BİM’in tercih edilmesinde önemli bir rol oynuyor. Gıda üzerine çalıştıkları için en çok önem verdikleri konu da hijyen oluyor. Türkiye’nin her yerinde bulabileceğiniz BİM mağazaları sizlere alışverişte çok kolaylık sağlıyor. Ürünlerini halk ile buluştururken ucuzluğu ve kaliteyi amaç edinen BİM, haftalık olarak her cuma günü müşterilerine Aktüel Ürünler adında çıkarmış olduğu konsept dışı ve içi bir takım ürünleri perakende olarak pazarlamaktadır. Bu ürünlerde yoğurtlardan elektronik aletlere kadar birçok çeşit bulunmaktadır.

 

BİM,mağazalarını sadece kendi imkanları ile açmakta olup, bayilik ve franchising uygulamaları bulunmamaktadır. www. bim.com.tr internet sitesinden  BİM’e kiralık mağaza yeri önerisinde bulunulabilir, kişisel ve iletişim bilgilerinizi girip, marketin faaliyet göstereceği mağazanın metrekare bilgisi, satış alanı zemin bilgisi, bodrum ve depo alanının olup olmaması, var ise metrekare bilgisi, asma kat bulunup bulunmadığı, açık adres bilgilerini göndermeniz kiralık iş yeri için gerekli koşullardandır. Marketin yerine göre aylık ciro miktarı değişkenlik gösterecektir.