Emlakçılık, günümüzün en gözde iş fikirleri ve sektörlerinden bir tanesi. Gerek bireysel, gerek kurumsal gerek de belli başlı uluslararası markaların isim hakkını edinerek yapılan bu işte; kazançlar oldukça kârlı ve bir o kadar da kolay. Gereken, birkaç nitelik dışında pek de bir şey yok. Bu nitelikleri, kendinizde buluyorsanız kendiniz bu işin icraatını yapabilirsiniz; kendinizde görmüyor iseniz, gerekli yetkin personeller alarak emlak ofisinizin gelirini arttırabilirsiniz. Elbette, pek çok iş gibi, emlakçılığın da riskleri yok değil. Ancak, en az riskli iş sektörlerinden biri olduğu kesin.

Emlakçılık İçin Gerekenler

Emlakçılık için gereken en büyük nitelik, elbette dildir. Dil ve insanları ikna edebilme yetisi, akabinde sizlere muazzam kazançlar sağlayabilir. Bu iş fikrinin oluşumunda elbette, diksiyon ve görünümün de önemi, büyük. Bu sebepten, gerek siz gerek personelleriniz tabiri caiz ise; diksiyon ve görünüş bakımından filinta gibi olmalılar. Bu, işin en büyük gereğidir. Emlakçı açmak için ise; bir ofis ve gerekli belgeler aracılığı ile gerekli izinler yeterlidir. Günümüzde, izinleri almak epey kolay. Hatta, bir markanın isim hakkını aldığınız vakit; sizin için gerekli izinleri alabiliyor ve halledebiliyorlar. Bu sebepten, çoğu girişimci marka yahut isim hakkı satın alarak bu işe giriyor.

Marka yahut İsim Hakkı Zorunlu mudur?

Elbette, marka yahut isim hakkı kiralamak ya da senelik satın almak emlakçılığa girişecek her birey için oldukça güç bir masraf teşkil etmekte. Ancak, bu markaların getireceği referans ve kazançlar da bir o kadar güzel olabilir. Markadan markaya değişmekle birlikte, bir isim hakkı; size muazzam kazançlar sağlayabilir. Bu iş, zorunlu olmamakla beraber tamamı ile bir tercih meselesidir. Rekabeti yüksek şehirlerde bir isim hakkınızın bulunması, sizi bir adım öteye taşıyabilir ancak rekabeti düşük, köhne ve küçük semtlerde; herhangi bir emlakçı yok ise ve hemen hemen tek işini yapan sizseniz; herhangi bir isim hakkına lüzum yoktur. Zaten, kendi isminiz o beldede ya da semtte yeterince bilinir ve akabinde müşteriler direkt olarak sizi bulurlar.