Piyasada düğünlere, festivallere, şirketlere, konferanslara yemek hizmeti sağlayan birçok  Catering firması halihazırda mevcut peki ya “Organic Catering ?” 


Organik Catering, dünyada  “organik yaşam felsefesi” yaygınlaştıkça daha da yayılmaya başlayan bir alan, artık catering firmalarına genel talebe oranla düşük olsa da, kendi içinde artan bir grafikte organik yemek talepleri gelmeye başlamış, eğer böyle bir hizmet verildiği müşterilere anlatılsa eminim o talepler daha da artacaktır.


Şimdilik bu sektör daha çok büyük şehirlerimizde uygulanabilir görünüyor, zaten birçok yeni alanda olduğu gibi pilot bölgelerin, ekonomik döngüler ve hızlılığı açısından genelde büyük kentler içinden seçilmesi doğal bir durumdur. İnternette araştırdığım kadarıyla Türkiye’de, bu yıl içinde bu piyasaya yatırım yapmaya hazırlananlar arasında Emin Catering ve Health&Life’ın kurucusu Anıl Kurtuluş Turan da bulunuyor.


Şu anda piyasada 200 civarı sertifikalı organik ürün bulunuyor. Organik Catering işine girmeden önce kalitesi standartlaştırılmış ürün satan ya da maliyeti düşürmek için üretimcilerle önceden anlaşmak tabi ki en mantıklısı, bu da dikkatli bir araştırma gerektiriyor.


Organik yiyeceklerin maliyeti, diğerlerine oranla yaklaşık %65 daha yüksek oluyor. Elbette satışı esnasında kar da maliyete göre belirleniyor. Ayrıca, organik yiyeceklerin sahip olduğu “Sertifika = Müşteri Güveni” demektir. Yaptığınız işte küçük bir inovasyon, size yeni bir kar kapısı açabilir. Birçok firmanın bir ürüne ya da sektöre yönelmesinin nedenini bazıları yüksek kar peşinde koşmak olarak algılayabilir ama aslında durum biraz daha dolaylıdır, aslolan “yeni bir pazar, oluşturduğu talep/sirkülasyon ve daha az rekabet”dir. Bu da “Organik Catering Servisi”ni yeni bir iş fikri olarak cazip hale getiriyor.