Dünya Bankası yetkilileri İstanbul’da yaşayan işsizlere Kendi İşini Kurma fırsatı verdi. UNICON Danışmanlık tarafından İstanbul’da yapılacak eğitim ve danışmanlık çalışmalarında iş kurmak isteyen işsiz gençlere yeni iş fırsatları ile ilgili hizmet verildi. Kendi İşini Kurmak isteyenlere aldıkları bu eğitimler sonrasında KOSGEB tarafından 4.000 lirası hibe, 40.000 lirası sıfır faizli ve bir senesi geri ödemesiz krediler dağıtıldı. Ekonomik krizin Türkiye`yede de işsizlikte patlama yaptı. İflas eden ya da kapanan işyerleri ve sonucunda işsiz kalan insanlar toplumda ciddi sosyal endişeler oluşturdu. Dünya Bankasının sunduğu bu imkanlarla işsizlere kendi İş Kurma Fırsatı verildi. Ücretsiz olarak işsizlere nasıl iş kuracaklarına dair eğitim veren, iş kurmak isteyenlere girişimci olma, planlama ve satış, istikrarlı iş büyütme eğitimleri verildi. Küresel kriz sonrası, azalan ihracat ve daralan piyasalar işgücü kaybı, işyerlerinin kapanması ve beraberinde işsizlik sayısında artış toplumda önemli bir sıkıntı olarak görülmektedir. Bu Yeni İş Kurma fırsatı sayesinde sınırlı sayıda da olsa kendi işini kuranlar Dünya Bankası yetkililerine minnettar oldu.


İş Kurma Fırsatları Araştırması

İş Kurma Fırsatları araştırmanın birinci nedeni, daha iyi para kazanmaktır. İş Kurmak istemenin ikinci nedeni psikolojik olarak emir veren, kararları veren işveren olarak doygunluğa ulaşmak olabilir. Kendi İşini Kurmak isteyenlerin üçüncü nedeni de toplumda bir işveren olarak kişisel niteliklere uygun yer edinmektir. Doğru iş kurmak; kariyer ve para getirir, yanlış iş kurmak ile elde olan sermaye bile tüketilir.  Bu üç nedenin ortak noktası; kurulacak olan işin, kişiye uygun, pozitif olarak sıfır risk niteliğinde ve kamuoyu tarafından yadırganmayan bir tanımda olmasını gerektirmektedir. Yani yasal olmayan yüksek risk gruplarındaki işler olmamalıdır. Yüksek risk veya kamuoyu tarafından yadırganan yüksek kazançlı bir iş, kişiyi maddi açıdan rahatlatsa bile toplum ve çevre açısından dışlanmalara neden olabilir. Kendi İşini Kurma için yeni iş fırsatları arayanların, yanlış işe yatırılan paralar mutlaka batacağı için sermaye dayanmaz. Şunu unutmayın ki küçük sermaye ile başlanan doğru iş ise büyüyeceği kadar büyür. Kendi işini kuranlar ekiplerini de iyi seçmelidir. Doru işe doğru eleman aldıklarında, yaptıkları işlerle işi yüceltirler.Kendi İşini Kurmak İçin Neler Yapılmalıdır


Kendi İşini Kurmak her çalışanın hayalini kurduğu şeydir. İş Kurmak genellikle daha fazla para kazanmayı hayal eden kişilerin düşüncesidir. Gerçi İş Kurmak bazen riskli olabilir. Her işte olduğu gibi kazanmak ve kaybetmek riski insanın kendi işini kurduğunda da olabilir. Ama riskleri göze almadan bir yerlere gelmek mümkün olmaz. Kişi her işe başlarken olduğu gibi kendi işini kurduğu zamanda iyimser ve olumlu düşünerek başlamalıdır. Ama pozitif düşünerek başlanan işlerin olumlu oldukları inanışı yaygındır. İş Kurmak hayalini gerçekleştirmek amacı ile yola çıkan kişiler bazen en yakınları tarafından bile destek göremezler. Bu tür durumlarda kendi işini kurma fikri ile yola çıkanların negatif eleştiren kişiler ile bir müddet görüşmemelerinde yarar vardır. İş Kurmak için yola çıkan girişimciler yönelmek istedikleri iş sahası ve yapmak istedikleri iş konusunda iyi bir piyasa araştırması yapmalıdır. İş Kurmak hedefi belirlenen sektörde hangi iş kollarında ürün ve hizmet açığı varsa oraya yönlenerek kendi işini kurma fikri geliştirilmelidir. İş Kurma ile ilgili yazılarımız devam edecek.