Girişimcilik fikri rüyalarınızı mı süslüyor? Kendi işinizin, kendi geleceğinizin patronu olmayı mı hayal ediyorsunuz? Bunu gerçekleştirmek kolay mı? Hayır pek kolay değil. Yoğun bir emek harcamak gerekiyor mu? Evet önemli bir çaba gerektiriyor. İşe başlamadan önce yüklü bir finansmana ve iyi bir eğitim almış olmaya ihtiyacınız var. Aslında uygulanabilirlik bakımından öne sürdüğümüz bu koşullar olmazsa olmaz koşullar değil. Kendi işinin patronu olmak, kendi işini kurmak, dilediği işi yapmak gerçekleştirilebilir ve ulaşılabilir hayaller. Peki bu amaca ulaşabilmek için neler yapmalısınız? Hangi yöntemleri uygulamalısınız? Düşünmek, tasarlamak, projelendirmek! Kendi işini kurma fikri yeni bir değil. Sizden önce pek çok kişi kendi işini kurmayı denedi ve pek çok kişi bu konuda başarılı da oldu. Biz, sizler için aşağıda sırasıyla izlenmesi gereken metotları listeledik. Eğer hazır iseniz gelin birlikte dikkatlice inceleyelim.

İş Kurarken Takip Edilmesi Gereken Yol

  1. Bir düşünce geliştirin. Gerek ürün gerekse hizmet olarak sınırsız sayıda konu tüm çevremizi kaplamış durumda. Yapmamız gereken şey; insanların hangi hizmet veya ürüne ihtiyaç duyduklarına odaklanarak iyi bir gözlem yapmak. Hatta bazen insanlar bu ihtiyaçlarının farkında da olmayabilirler. Belki siz yeni bir ürün veya hizmet geliştirerek piyasaya sunabilirsiniz. Bu aşamada diğer yaratıcı fikirlere de açık olmakta son derece fayda var. Burada hedef; bizim için en uygun iş fikrini bulmaktır. Fikirler nicelik açısından değil nitelik açısından ele alınmalıdır. Önemli olan fikirlerin çokluğu değil, fikirlerin işe yararlığıdır.
  2. Kurmak istediğiniz iş için iyi ve motive olabileceğiniz bir isim seçin. Henüz hangi işi yapacağınıza karar vermediğiniz halde hoşunuza giden bir isim seçebilirsiniz. Bu sizi motive edecektir hatta işin şekillenmesinde bile etkili olabilir. İşin başlangıç aşamasında bu konu ile fazla vakit kaybetmemek için projeler geliştirirken aklınıza takılan ve kulağa hoş gelen isimleri daha sonra değerlendirmek üzere ajandanıza kaydedin.
  3. Hedeflerinizi netleştirin. Pek çok hedefiniz olabilir ancak işin başında sizin için öncelikli olan hedeflerinizi belirlemenizde fayda var. Sizin için öncelikli olan finansal açıdan bağımsız olmak ve ürettiğiniz ürünü piyasada iyi bir fiyata satabilmek gibi ekonomi tabanlı hedefler mi yoksa size mutluluk verecek, severek yapacağınız ve devamlılığı olan bir iş sahibi olmak gibi manevi yönü kuvvetli olan hedefler mi? Önce hedefinizi ve önceliğinizi belirlemeli ve bu ikisinin ne kadar örtüştüğüne dikkat etmelisiniz.
  4. Ekibinizi kurun. İşinizi kurup yalnız mı devam edeceksiniz yoksa sizinle birlikte çalışmasını istediğiniz ekip arkadaşlarınız olacak mı? Günümüzde başarılı olmuş bazı ortaklıkları gözönüne alırsak, doğru çalışma arkadaşlarıyla çok daha fazla üretken olup ciddi başarılara imza atılabileceğini de görmüş oluruz. Steve Jobs ve Steve Wozniak örneğinde olduğu gibi, bu ortaklık her iki tarafa da çok büyük yararlar sağladı. Her iki ortağa da çok büyük bir servet ve ün getirdi. Laryy Page ve Sergey Brin ikilisi, Bill Gates ve Paul Allen ikilisi, John Lennon be Paul McCartney ikilisi ilk aklımıza gelen başarılı örneklerden sadece bir kaçı…Tabi her zaman her ortaklık böyle başarı hikayeleriyle dolu olacak diye bir kural yok ama bu konuda ümitsiz de olmamalıyız.

İşin kurulma aşamasında izlenecek olan yol;

-         Hukuki danışman edinin. Gerek kuruluş aşamasında gerekse sonraki süreçlerde birçok resmi kuruma verilecek olan dokümanlar, vergi ve kontrat gibi hukuki uzmanlık gerektiren belgelerin hazırlanması ve bu resmi sürecin takip edilmesi aşamasında mutlaka profesyonel yardım almanız gerekir. Böyle davranırsanız hem süreç hızlı ilerler, hem yanlış yapmazsınız hem de işlerinizi kolaylıkla halledersiniz.

-         Firmanızın hangi tür olacağına karar verin. Yapacağınız iş ile ilgili nasıl bir şirket kuracağınıza karar vermelisiniz. Şahıs şirketi mi kuracaksınız yoksa ortaklardan oluşan bir şirket mi kuracaksınız? Bunu belirlemeniz hem vergi sistemi ve ticaret kanunu açısından hem de hedef kitleniz ve ilgi duyduğunuz yatırım alanlarının belirlenmesi açısından oldukça önemlidir.

-         Finansal kaynaklarınız planlayın ve yönetin. Kuracağınız iş ile ilgili az ya da çok ama mutlaka belli bir miktarda paraya ihtiyaç duyacaksınız. İhtiyacınız olacak finansal kaynağı çeşitli kaynaklardan sağlayabilirsiniz. Bu kaynakların en kolay ulaşılabilenleri; öncelikle kendi birikimleriniz, sonra sırasıyla bankalar, fikirlerinize değer veren yatırımcılar, arkadaşlarınız, aileniz olabilir.

-         Yapacağınız işin çerçeve bütçesini oluşturun. Başlayacağınız iş ile ilgili yapmanız gereken her türlü yatırımı karşılayacak birikiminiz olsa bile bazen evdeki hesap çarşıya uymaz. Beklenmeuen ve ani gelişmeler nedeniyle çeşitli ödemeler gerçekleşebilir. Kurduğunuz iş, rutin bir düzene oturup kendi kendini finanse edip size kazanç sağlamaya başlayıncaya kadar ekonomik olarak dayanma gücünüz olmalı. İşinizi planlarken uzun bir süre bu işten para kazanmayacağınızı varsayarak yola çıkmalısınız. Ve bu plana uygun bir birikim ayırmalısınız.

-         Fiyat politikanızı belirleyip kar – zarar ilişkisini değerlendirin. İşinizin konusu olan mal ya da hizmeti fiyatlandırın. Ayrıca gelir ve gider tablonuzu tüm detaylarıyla kendiniz değerlendirin. Bütün veriler ışığında taslak bir tablo oluşturun. Ön muhasebenizi işin kuruluş aşamasında mutlaka kendiniz yapın.

-         Piyasada bulunan rakiplerinizi takip edin. Aynı ürün için diğer firaların satış fiyatlarını kontrol ederken kendi ürününüzü nasıl daha fazla geliştirip daha fazla tüketiciye ulaştırabilirsiniz araştırın.

-         Maliyetlerinizi çok iyi kontrol edip giderlerin yapılan işle orantılı olup olmadığına dikkat edin. Yapılan işin hacmi ne olursa olsun giderlerin kontrolü her zaman sizin elinizde olmalı. Bazı giderler tahmin ettiğiniz rakamların üzerinde gerçekleşebilir. Böyle bir durumda hemen müdahale edip durumu kontrol altına alabilirsiniz. Örneğin; elektrik faturası beklediğinizden fazla geldi, böyle bir durumda daha ekonomik aydınlatma araçları kullanabilir, nasıl tasarruf edilebileceğini gözden geçirebilirsiniz. Ya da herhangi bir malzemenin gereğinden fazla tüketildiğini düşünüyorsanız, uygun gördüğünüz makul tüketim miktarını belirleyip o miktarda kullanım hedefleyebilirsiniz.

-         Planlarınızı taslak haline getirerek projelendirin. İşinizle ilgili oluşan tüm fikir ve kararlarınızı sırasıyla takip edilecek işlemleri bir proje haline getirmeniz hem size rehberlik eder hem de yapmayı planladığınız veya halihazırda yaptığınız işin banka ve benzeri gibi üçüncü kişilere tanıtılması sırasında güzel bir kaynak oluşturur.

Projenizin içeriği şöyle olmalı; Öncelikle işinizin içeriği ne olacak? Ne kadar sermaye gerektirecek? Nasıl bir gelir dönüşümü olacak? Firmanızın türü nedir? Bu soruların cevaplarına ek olarak ekibinizdeki kişilerin kısa özgeçmişleri ve işinizin karlılık oranlarını gösteren ve çok detaylı olmayan ama yeteri kadar fikir veren yazılı bir ön çalışma hazırlayın. İşinizin içeriğini tanıtın. Tam olarak ne iş yaptığınızı detaylı bir biçimde anlatın. Piyasa koşullarında durumunuzu değerlendirin. Hedef seçtiğiniz / seçeceğiniz satış kitlenizi belirleyin. Malınızı tüketiciye nasıl ulaştıracaksınız ve firmanızın türü ne olacak bu konuda bilgi verin.

Örneğin; şirketiniz şahsınıza ait mi yoksa ortaklı bir şirket mi bunu belirtin. Ürettiğiniz ürünün özellikleri nelerdir, ürününüzü tercih edilebilir yapan en önemli özellik nedir? Bunları belirtin. Piyasa analizi yapın. Ürününüzü pazara sunduğunuzda başarı elde edebilmeniz için piyasayı özellikle kendi piyasanızı çok iyi biliyor olmanız gerekir. Bunun için müşteri profilini belirleyip inceledikten sonra müşterinin bir ürün alacaksa neden sizin ürünü tercih edeceğini, elindeki nakit parayı veya diğer türlü birikimi neden sizin ürününüzü alarak değerlendirme yoluna gideceğini araştırmayı ihmal etmemelisiniz.

Piyasadaki diğer üreticileri de iyi analiz etmelisiniz. Buraya kadar yaptığınız çalışmalardan sonra, piyasayı sizinle paylaşan rakiplerinizi tanımalısınız. Piyasaya sürdükleri ürünlerini nasıl ürettiklerini veya nasıl tedarik ettiklerini, satış paylarını, başarılı veya başarısız oldukları konuları araştırmalı, rakiplerinizle ilgili detaylı ve yararlı bilgiler toplamalısınız. Ürünün geliştirilmesi için; işinizin konusu olan ürününüzü ne şekilde ortaya koyacaksınız? Ürününüzün niteliği ne olacak? Hizmet mi üretiyorsunuz yoksa maddesel ve elle tutulup gözle görülen bir ürün mü tasarlıyorsunuz? Lojistik aşaması nasıl olacak? Üretim, ambalajlama, satış ve pazarlama, dağıtım nasıl olacak?

İnsan gücüne ihtiyacınız olacak mı? Bu ve buna benzer tüm sorulara cevap vermelisiniz. Tüm bu sorular ve cevapları proje aşamasında yer almalı. Yönetim şeması oluşturmalısınız. Firmada görev yapacak kişileri tek tek belirleyip hiyerarşik bir düzen içinde hangi işlerden hangi pozisyonun sorumlu olacağını belirlemelisiniz. İşinizi kurduğunuz ilk yıl boyunca düzenli olarak her ay, ikinci yıl içinde üç ayda bir defa, üçüncü yıldan itibaren yılda iki defa yani altı ayda bir defa bu planları düzenli olarak gözden geçirmeli, eksiklik varsa gidermeli, aksayan yönleri varsa çözüm bulmalısınız.

-         Banka hesabı edinin. İşe başlamadan önce size her aşamada destek olabilecek bir banka seçerek o bankada ticari bir hesap açtırın, kullanmak istediğiniz krediler için bankalardan bilgi toplayın. Ödeme planlarınıza ve kullanımınıza en uygun bankayı seçin.

-         Web sitesi oluşturun. Günümüzün olmazsa olmazlarından olan web siteleri internet kullanımının yaygınlaşması ile daha çok önem kazandı. Yapacağınız işle ilgili olarak mutlaka bir internet sayfanızın olması gerekiyor. İnternet sayfanız ne kadar iyi tasarlanmış olursa ve ürün tanıtımı ne kadar iyi yapılırsa, görsel öğelerle site zenginleştirilirse siz ve ürününüz de o oranda fazla tanınırsınız. Web sitenizin tasarımı ile kendiniz ilgilenebileceğiniz gibi profesyonel bir firmadan da yardım alabilir veya hazır yapılmış, kullanıma açılmayı bekleyen bir site de satın alabilirsiniz.

-         Amacınıza hizmet edecek bir iş yeri bulun. Öncelikle tam olarak nasıl bir iş yerine ihtiyacınız olduğuna karar verin. Kendinize ait olan ve hala kullanmakta olduğunuz bir dairenin kullanılmayan bir odası, kullanılmayan bir garaj veya depo gibi bir yer sizin için yeterli mi yoksa iş görüşmeleri gerçekleştirebileceğiniz bir ofis ya da depo tarzında bir yere mi ihtiyacınız var? Amacınıza en uygun yeri bulmak için sizinle benzer işi yapan firmalara göz atmanız, çevrenizden fikir almanız hatta internette arama motorlarında araştırma yapmanız gerekebilir.

Bütün hazırlık sürecini tamamladıktan sonra uygulayacağınız üç adımda ürününüzü piyasaya sürebilirsiniz.


  1. Üretim aşaması: Üretmeyi planladığınız ürün için maliyet giderlerini ayarladıktan sonra gerekli malzemeleri temin edin. Özel bir uzmanlık gerektiren bir ürün ise ilgili uzmanlarla birlikte üretime başlayın, testleri yapın, malzeme stoklayın, deneme üretimlerinden sonra ürünün istediğiniz formunu ürettiğiniz anda ürününüzün fiyatını tespit ederek satışa sunun.
  2. Satış ve lojistik planlaması: Satabileceğiniz kesin miktarlar belirlediyseniz veya bununla ilgili ticari sözleşmeler yapıp bağlantılar kurduysanız öncelikle ürününüzü oralara yönlendirmelisiniz. Reklam vermeyi planladıysanız ki planlamalısınız mutlaka hem görsel hem basılı öğelerden oluşan reklam tanıtımları yapmalısınız. Mağazada satış yapacaksanız gerekli raf düzenlerini organize etmelisiniz. İnternet satışı hedeflediyseniz daha önceden internet sayfanızı oluşturmuş olmalısınız. Ürününüzü müşterilerin ihtiyaçlarına göre oluşturmalı ve piyasada halihazırda bulunanlarla görüşmelisiniz. Sosyal medyayı mutlaka yakından takip etmeli ve sosyal medyanın daha geniş bir tanıtım ağı için çok etkili bir araç olduğunu göz ardı etmemelisiniz.
  3. Ürününüzü artık tüketiciye sunabilirsiniz. Tüm çalışmalarınızın sonunda ürününüz piyasada satılmaya ve tüketicinin beğenisine sunulmaya hazır duruma geldi. Artık yapmanız gereken tek şey; etkin bir şekilde tanıtım ve reklam yapmak. Bunun için internet, basın – yayına bilgi verebilir, twitter, facebook gibi sosyal paylaşım sitelerini aktif bir şekilde kullanabilirsiniz. Artık siz, bir iş sahibi ve bir girişimcisiniz. Ve bu aşamadan sonra yapmanız gereken şey; tüm dünyanın sizi tanımasına izin vermek.

İşinizi kolaylaştıracak dipnotlar;

-         İnternet ağı yaygınlaştıkça internet üzerinden çalışmak hem işleri kolaylaştırdı hem de daha az maliyet gerektirdiği için finansman giderlerini en aza indirdi.

-         İnternet ortamında halihazırda mevcut olan Gittigidiyor, Ebay, Hepsiburada, Sanalmarket, İndirdik gibi alışveriş siteleri üzerinden de satış yapabilirsiniz.

-         Direk satışı hedefliyorsanız mağazada perakende satış ta organize edebilirsiniz.

-         İşinizin niteliği gereği veya finansal açıdan katkı sağlaması nedeniyle bayilik sistemi kurmak iyi sonuç verebilir.

-         Doğrudan satış yapan firmalar, geleneksel satış yöntemini kullanan firmalara göre daha az giderle işe başlıyorlar ve piyasaya yayılarak tanınmaları daha kolay oluyor.

-         Ürünlerinizin direk satış ve pazarlamasını yapacak bir aracı şirket bulursanız o şirketten hem satış desteği hem de uygulama deneyimi elde edebilirsiniz. Yanınızda her zaman güven duyabileceğiniz ve fikir danışabileceğiniz birilerinin olması son derece faydalı olur.

-         Gelişim ve değişime açık olun. Fikir veren kimseler, arkadaşlarınız, konunuzla ilgili organizasyonlar, sosyal forumlarla iç içe olun. En kolay iş, insanın kendi işini yapmasıdır.

-         Her zaman müşteri odaklı olun. Müşterilerinizin öneri ve görüşlerini her zaman dikkate alın ve potansiyel müşterileri dikkatinizden kaçırmayın. Öyle bir imaj oluşturun ki tüketiciler ürüne ihtiyaç duyduklarında akıllarına gelen ilk tedarikçi siz olun.