Oto rapor bayilik hizmeti ikinci el araba seçimi konusunda zorlanan, daha önce böyle bir deneyimi olmayan kişilere verilen oto ekspertiz hizmetidir. 2012 yılında hizmet vermeye başlamıştır.Otorapor bayileri teknik cihaz, ekipman ve robot makinelerle ikinci el araçların kaza ve arıza durumlarını inceleyip, test edip, muayene edip, detaylı oto ekspertiz raporu düzenleyen Türkiye’nin ilk profesyonel, tarafsız, tam donanımlı Oto Ekspertiz kuruluşu, tam anlamıyla ikinci el otomobil check-up merkezi, adeta bir otomobil hastanesidir.

2.el araba satın alan kişilerin en büyük problemi, satın alınmak istenen aracın daha önceden bir kazası, gizlenen bir kusuru olup olmadığı.. Yetkili servisler yaşadıkları problemlerden dolayı ekspertiz hizmeti vermiyor, ekspertiz hizmetiveren yetkili servislerde ise ücret yüksek düzeyde olabiliyor. İkinci el araç alım/satımlarında hep bir boşluk olmakta ve her alıcı/satıcı buna çare aramaktadır. Dünya’da bunun örnekleri sağlıklı bir şekilde işlemektedir; Türkiye’de ise henüz bir standart oluşmamıştır. Bu bağlamda Oto rapor bayileri sektöre öncülük edip, sektörü hep daha ileriye taşımayı kendisine ile edinmiş, pazarın kaymağını alan bir bayi olmuştur.

 

Bu durumdaki kişiler genelde özel servislerde ekspertiz hizmeti alıyor özel servislerdeki problem ise hizmet kalitesinin standartının olmaması, kişiye göre, duruma göre değişken ücret uygulamaları, az masrafla kurtulunabilecek konuların müşteriye abartılarak anlatılması. Bu konudaki tüketici ihtiyaçlarını gözeten girişimciler oto rapor dükkanları açarak hizmet vermeye başladılar ve aynı zamanda ulusal pazarda mevcut ihtiyaçları karşılayarak, piyasada yer alan boşluğu kapattılar.

Peki piyasada tutunup nasıl bir oto rapor bayiliği açabilirim derseniz ve sektör tecrübeniz varsa, sermayenizde öz sermaye ya da kısa/uzun vadeli yabancı kaynak ve aracı kuruluşlardan bir şekilde bulunmuş ise, bu sektör, bu faaliyet alanı bana yabancı değil, araç gerecimi tamamlayıp, ekibimi oluşturup oto rapor bayiliğimi açabilirim diyorsanız hemen yol haritanızı çizip, hedeflerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Ama benim tecrübem yok, bu sektörle alakalı bir bilgim yok ancak karlı bir faaliyet alanı olduğu için, bende bu alana, bu işe yatırım yapmak, sektörde bende yer almak istiyorum diyorsanız, bayilik seçeneklerini detaylıca araştırıp, gerekli doneleri toplayıp, araştırma yapabilirsiniz.
Oto rapor bayiliği açmak için en önemli sebeplerden  başlıcaları ise oto rapor bayilerinin araç tamiri yapmaması, oto alım satım yapmaması ve bu ise aracılık yapmamasıdır, sadece donanımlı, tecrübeli ve alanında profesyonel personeli ile araç ekspertiz ve rapor etmesidir. 1990’lı yıllardan sonra açılan her yeni kuruluşun ya da bayiliğin sahip olması gereken tüm Kalite Standartlarına sahiptir. ( TSE,TÜV,ISO,CE gibi) Aynı zamanda bünyesinde yer alan personelinin tüm eğitim ve uzmanlık sertifikaları mevcuttur. Bu bağlamda müşterilerin gözünde oluşturulan marka ve kurum imajı olumlu, müşteri bağlılığı ve sadakati yaratılacak bir kuruluştur.

 
Eğer sizde girişimci ruhlu, çalışmayı ve yeniliği seven, dürüst,  finansal yönetim tecrübesi, zaman ve personel yönetimi konularına hakim, oto rapor markasının gerektirdiği finansal olanaklara ve şeffaf çalışma ilkelerine sahip biri iseniz oto rapor web sitesinden bayilik başvurusunda bulunup, prosedürlere uygun olarak ve mevcut ulusal pazarda kendi ticaret ünvanınız ile tutunamama riskine karşın riski de paylaşmak adına franchise görüşmelerine başlayabilirsiniz. Yer seçimi konusunda mevcut yer var ise potansiyelin fizibilitesinin yapılması,personel işe alma sürecinde danışmanlık yapması,açılış öncesi ve açıldıktan sonra belirli periyotlarda personelin merkezde sürekli eğitilmesi,faaliyeti süresince sürekli olarak danışmanlık alabilmesi,genel ve lokal pazarlama desteği,mal ve hizmet standartlarının sağlanması,bölge koruma sistemi,tüm yazılım ve web desteği,ortak bilgi havuzun kullanılması franchise anlaşmasının size verdiği desteklerdendir.