Son yılların gözde iş fikri, çoğu hayvan severin sıcak bakmadığı Pet Shop. Özellikle kedi, köpek gibi hayvanların satışının bu yerlerde yasak olmasının gerekliliği hakkında, sadece Türkiye değil, dünya konuşuyor ancak şimdilik böyle bir durum yok. Büyük ve bakımlı bir Pet Shop’ta sokakta kaldığından daha iyi bir şekilde bakılabilecek hayvanlar mevcut iken, doğal yaşama gönderilme tartışmaları da yok değil. Her şeye rağmen, Pet Shop bir iş fikri olarak günümüzde oldukça kazançlı. Özellikle kedi köpek gibi bakımı zor olan hayvanlar değil de; muhabbet kuşu, hamster, balık gibi hayvanların satışı; çok daha fazla rağbet görmekte. Çocuklar, günümüzde hayvanları oldukça seviyor ve genellikle ebeveynler bir arkadaş olması amacı ile çocuklarına bu tarz hayvanlar alıyorlar. Bu sebepten, tabiri caiz ise “sönmeyecek” bir iş alanı Pet Shop.


Pet Shop Nasıl Açılır?

Pet Shop, öncelikle mekan seçimine göre belirlenecek kriterlerden oluşur. Mekan eğer büyük ve ferahsa, büyük ve bakımı zor hayvanlar da bu mağazada barınabilir. Ancak, mekan dar; havasız ve kapalı ise bu tür hayvanlar burada barınamaz ve sadece bakımı kolay, balık, kuş gibi hayvanları satmanız amacı ile bu mağazayı kullanırsınız. Bakımı zor hayvanları, bir de küçük bir mekana tıkmak, hem onlara, hem de size eziyet olacaktır.

 

Bir mekan bulduktan sonra, bu mekan küçük ise; balıklar için büyük balık havuzları merkezini; kuşlar için ise gerekli kuş toptancılarını kullanarak, bu tür hayvanları satın alabilirsiniz. Özellikle balık havuzları günümüzde oldukça fazla ve rağbet görür durumda; bunların herhangi birinden satın alacağınız balıklar ile, mağazanızın açılışını yapabilmeniz mümkün.

Eh, bir de işin dizayn kısmı mevcut. Balık ve kuşlar için kafes ve akvaryumlar, sizi maddi açıdan biraz zorlayacak etmenler ancak mekan küçük ise ve getirisinin büyük olacağına inanıyorsanız bu tür riskleri de almaya değer.


Pet Shop İş Fikri Kârlı mıdır?

Pet Shop, büyük risklerle dolu bir iş mecrası aslında. Ancak, küçük bir pet shop’un o kadar da büyük risklere gark olmadığını söylemek mümkün. Dolayısı ile, bu işlerde tecrübesiz iseniz, küçük bir pet shop ile başlayıp; işiniz ve kazancınız büyüdükçe; mekanınızı ve hayvan çeşitlerinizi de büyütebilirsiniz.