Soğuk Havalarda Yüz Felcine Dikkat!

Yüz felci yüzde güçsüzlük seğirme ya da hareketsizliğe neden olan bir rahatsızlıktır. Yüzünüzde meydana gelen anormal hareketler bunlara sebebiyet yaratmaktadır. Yüz felci birçok nedenden dolayı ortaya çıkmaktadır. Bunun çok iyi bir şekilde belirlenmesi ve araştırılması gerekmektedir. Özellikle kış aylarında gerçekleşen yüz felci konusunda çok tedbirli bir şekilde korunmanız gerekmektedir. Yüz felci çoğu zaman aniden gerçekleşmektedir. Bunu sabah aynaya baktığınızda birden hissedebilirsiniz.


Özellikle soğuk havalarda yüz felci için dikkat etmesi gerekmektedir. Yüz felcinin belirtileri;


- Bir gözü yarım bir şekilde kapatamama

- Yemek yerken zorluk çekmek

- Yediklerinizin ağzınızın kenarından dışarı dökülmesi

- Gülümserken hiçbir şekilde yüzü oynatamama

- Gözlerde kuruma ve batma

- Tat alma duyusunda azalma

Soğuk hava cildin nem faktörünü ortadan kaldırmaktadır. Yüz felcinin en önemli faktörlerinden bir tanesi de soğuk havadır. Soğuk havalarda yüzünüzü koruma altına almanız gerekmektedir. Bu nedenle soğuk ve rüzgârlı havalarda şapka ve kaşkol giymeden dışarı çıkmayınız. Araba kullanırken cam açmak gece yatarken camı kapatmamak yüz felci riskini arttırmaktadır. Dikkatli olunması gerekir.


Soğuk havalarda özellikle kış mevsiminde yüzün korunması önem taşır. Bunun için yüzünüzü özel maskeler yardımı ile koruyabilirsiniz. Bu sayede soğuğun etkisinden korunabilirsiniz. Ayrıca yüzünüzde herhangi bir hissizlik oluştuğu zaman mutlaka uzman bir hekime görünmeniz gerekir. Size uygulayacağı tedavi yöntemlerini de aksatmadan düzenli bir şekilde uygulamalısınız.